معماری ویلا، خانه ای به یاد رستم، سهراب رفعت

معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی

معماری ویلا، خانه ای به یاد رستم، سهراب رفعت

موقعیت : استان البرز ، کردان

دفتر معماری: دفتر معماری سهراب رفعت

معمار مسئول: سهراب رفعت

تیم طراحی: محمد رضا موحدی، نگین عسگری، محمد شوقی        

تاریخ شروع و اتمام اجرا: ۱۳۹۱ –  1393

مساحت سایت پروژه: ۱۹۵۰ متر مربع

مساحت کل ساخته شده: ۲۵۰متر مربع ویلا + ۲۴۰ مترمربع خدماتی  جمعاً ۴۹۰ متر مربع

نوع ساختمان: مسکونی

مهندس سازه: سلمان رستمی

مهندس تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: علی فرجی

اجرا : حسین گودرزی

مدیر اجرایی پروژه: سهراب رفعت

مهندس ناظر: امیر خسرو اردلان

پیمانکار: حسین گودرزی

عکاس: علی دقیق

جوایز: برنده رتبه اول گروه مسکونی تک واحدی مسابقه معمار سال ۱۳۹۳

متریال های اصلی: سیمان

این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۹۵۰  مترمربع در کوهپایه واقع شده است که در دو بخش خدماتی به مساحت ۲۴۰ متر­مربع و ویلای اصلی  به مساحت ۲۵۰ مترمربع احداث گردیده است.

مکان این مجموعه بر اساس علاقه کارفرما بشه اسب و همچنین پتانسیل منطقه جهت سوارکاری­و پرورش اسب انتخاب گردیده و نام مجموعه، به یاد بود اولین اسب در گذشته ایشان،خانه­ای به یاد رستم، نامگذاری شده است.

از عوامل مشکل ساز در روند ساخت پروژه ،آبهای سطحی و آب چشمه ضلع شمالی و غربی زمین بود که باعث به بوجود آمدن باتلاق در زمین شده و عملاً به هدر میرفت ، که پس از بررسی­های لازم این آبها جمع­آوری شده و هم اکنون به صورت آبنما و جوی در مجموعه روان می­باشد که پس از ذخیره شدن در منبع فیلتر شده و جهت آب مصرفی مجموعه و آبیاری کل محوطه مورد استفاده قرار می­گیرد و مازاد آن توسط دو قنات ایجاد شده در زیر­زمین برای استفاده به زمینهای پایین دست هدایت می­شود.

بخش خدماتی به موازات دیوار شرقی (ورودی مجموعه) بنا شده است که شامل سرایداری، مطبخ، سوئیت مهمان، انبار، موتورخانه و محل نگهداری اسبها و علوفه می­باشد که در ضمن سرویس­دهی به مجموعه در حداقل سطح اشغال ممکن، مقابل همسایگان و گذر موجود جهت کاهش اشراف همسایگان و عابران به درون مجموعه نیز عمل می­نماید.

ویلای اصلی در قسمت­ میانی زمین قرار گرفته که پشت به بخش خدماتی طراحی شده تا خواست کارفرما مبنی بر جداسازی این­دو قسمت از یکدیگر خصوصاً قسمت استخر بدون ایجاد حصار در زمین میسرگردد. بدین صورت رفت و آمد­های معمول از جمله امور تاسیساتی و یا خدماتی همچون آشپزی و رسیدگی به اسبها و …  خللی در خلوت ساکنان و استفاده از قسمت خصوصی نخواهد داشت.

از دیگر عواملی که هم به لحاظ خواست کارفرما و هم شرایط حاکم بر موقعیت مکانی در شکل­گیری ساختار طرح تاثیرگذار بوده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دید و منظره بکر طبیعت کوهستانی که ارتباط بصری بی­پرده و صریحی را طلب میکرد.

امکان دسترسی مستقیم میان خوابها و استخر 

ایجاد محرمیت و امنیت حسی و فیزیکی که ضمن داشتن ارتباط ملموس با طبیعت اطراف بایستی امنیت خاطر کاربران را تامین نماید.

جاگیری فضای عمومی در طبقه بالا  به دلیل بهره­مندی هر چه بیشتر از مناظر اطراف

استفاده از حداقل سطح اشغال بناها برای بهره­وری از حداکثر فضای سبز موجود

تاکید بر سادگی و خلوص در بافت­ها و جنسیتها

زمان­ کوتاه ساخت با توجه به شرایط محیطی و نیاز کارفرما جهت بهره­برداری سریع و همچنین رعایت جوانب اقتصادی ساخت

مجموعه عوامل مذکور، ساختار طرح را در غالب ترکیب دو حجم مکعب مستطیل ساده و خالص شکل داده است که بتواند پاسخگوی تمامی نیازهای پروژه باشد.

معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ویلا،طراحی نمای ویلا

برش، پلان و سایت پلان: (برای بزرگنمایی بر روی تصاویر کلیک کنید.)

سایت پلان ویلا پلان ویلا،پلان ویلای خانه ای به یاد رستم پلان ویلا،پلان ویلای خانه ای به یاد رستم سکشن نما،برش نما،مقطع نما سکشن نما،برش نما،مقطع نما سکشن نما،برش نما،مقطع نما نمای جنوبی شرقی برش نما شرقی

برش نمای غربی

تحریریه خط معمار

منبع: http://archline.ir

تعداد بازدید: 383

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *