معماری ویلا، خانه ای به یاد رستم، سهراب رفعت

معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی

معماری ویلا، خانه ای به یاد رستم، سهراب رفعت

موقعیت : استان البرز ، کردان

دفتر معماری: دفتر معماری سهراب رفعت

معمار مسئول: سهراب رفعت

تیم طراحی: محمد رضا موحدي، نگين عسگري، محمد شوقی        

تاریخ شروع و اتمام اجرا: ۱۳۹۱ –  1393

مساحت سایت پروژه: ۱۹۵۰ متر مربع

مساحت کل ساخته شده: ۲۵۰متر مربع ویلا + ۲۴۰ مترمربع خدماتی  جمعاً ۴۹۰ متر مربع

نوع ساختمان: مسکونی

مهندس سازه: سلمان رستمی

مهندس تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: علی فرجی

اجرا : حسین گودرزی

مدیر اجرایی پروژه: سهراب رفعت

مهندس ناظر: امیر خسرو اردلان

پیمانکار: حسین گودرزی

عکاس: علی دقیق

جوایز: برنده رتبه اول گروه مسكوني تك واحدي مسابقه معمار سال ۱۳۹۳

متریال های اصلی: سیمان

این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۹۵۰  مترمربع در كوهپايه واقع شده است كه در دو بخش خدماتی به مساحت ۲۴۰ متر­مربع و ویلای اصلی  به مساحت ۲۵۰ مترمربع احداث گردیده است.

مکان این مجموعه بر اساس علاقه کارفرما بشه اسب و همچنين پتانسیل منطقه جهت سوارکاری­و پرورش اسب انتخاب گردیده و نام مجموعه، به ياد بود اولين اسب در گذشته ايشان،خانه­اي به ياد رستم، نامگذاری شده است.

از عوامل مشكل ساز در روند ساخت پروژه ،آبهای سطحي و آب چشمه ضلع شمالی و غربي زمین بود که باعث به بوجود آمدن باتلاق در زمین شده و عملاً به هدر ميرفت ، كه پس از بررسي­هاي لازم اين آبها جمع­آوري شده و هم اكنون به صورت آبنما و جوي در مجموعه روان مي­باشد كه پس از ذخيره شدن در منبع فيلتر شده و جهت آب مصرفي مجموعه و آبياري كل محوطه مورد استفاده قرار مي­گيرد و مازاد آن توسط دو قنات ايجاد شده در زير­زمين براي استفاده به زمينهاي پايين دست هدايت مي­شود.

بخش خدماتی به موازات دیوار شرقی (ورودی مجموعه) بنا شده است كه شامل سرایداری، مطبخ، سوئیت مهمان، انبار، موتورخانه و محل نگهداری اسبها و علوفه می­باشد كه در ضمن سرويس­دهي به مجموعه در حداقل سطح اشغال ممكن، مقابل همسايگان و گذر موجود جهت كاهش اشراف همسایگان و عابران به درون مجموعه نيز عمل مي­نمايد.

ویلای اصلی در قسمت­ میانی زمین قرار گرفته که پشت به بخش خدماتي طراحي شده تا خواست کارفرما مبنی بر جداسازی این­دو قسمت از یکدیگر خصوصاً قسمت استخر بدون ایجاد حصار در زمین میسرگردد. بدین صورت رفت و آمد­های معمول از جمله امور تاسیساتی و یا خدماتی همچون آشپزی و رسیدگی به اسبها و …  خللی در خلوت ساکنان و استفاده از قسمت خصوصی نخواهد داشت.

از ديگر عواملي كه هم به لحاظ خواست كارفرما و هم شرايط حاكم بر موقعيت مكاني در شكل­گيري ساختار طرح تاثيرگذار بوده است مي توان به موارد زير اشاره كرد:

ديد و منظره بكر طبيعت كوهستاني كه ارتباط بصري بي­پرده و صريحي را طلب ميكرد.

امكان دسترسي مستقيم ميان خوابها و استخر 

ايجاد محرميت و امنيت حسي و فيزيكي كه ضمن داشتن ارتباط ملموس با طبيعت اطراف بایستی امنيت خاطر كاربران را تامين نماید.

جاگیری فضای عمومی در طبقه بالا  به دليل بهره­مندي هر چه بيشتر از مناظر اطراف

استفاده از حداقل سطح اشغال بناها برای بهره­وری از حداکثر فضای سبز موجود

تاکید بر سادگی و خلوص در بافت­ها و جنسيتها

زمان­ كوتاه ساخت با توجه به شرايط محيطي و نياز كارفرما جهت بهره­برداري سريع و همچنين رعايت جوانب اقتصادي ساخت

مجموعه عوامل مذكور، ساختار طرح را در غالب تركيب دو حجم مكعب مستطيل ساده و خالص شكل داده است كه بتواند پاسخگوي تمامي نيازهاي پروژه باشد.

معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری ویلا،طراحی نمای ویلا،طراحی نمای مسکونی معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری داخلی ویلا،طراحی داخلی ویلا معماری ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ویلا،طراحی نمای ویلا

برش، پلان و سایت پلان: (برای بزرگنمایی بر روی تصاویر کلیک کنید.)

سایت پلان ویلا پلان ویلا،پلان ویلای خانه ای به یاد رستم پلان ویلا،پلان ویلای خانه ای به یاد رستم سکشن نما،برش نما،مقطع نما سکشن نما،برش نما،مقطع نما سکشن نما،برش نما،مقطع نما نمای جنوبی شرقی برش نما شرقی

برش نمای غربی

تحریریه خط معمار

منبع: http://archline.ir

تعداد بازدید: 14,388

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *