معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان، فرهاد میرزایی

معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان

سرای آجر گردان

موقعیت: ایران، اراک، خیابان امام خمینی، کوچه مهدیه، ساختمان آریان

مشاور: شرکت مهندسین مشاور آریان پژوهان پارس

معمار مسئول: فرهاد میرزایی

معماران همکار: محسن امانی، نگین اکبری، عاطفه مصلحی، فاطمه میرزابیگی

سازه: فرهاد عزیز محمدی، شهرام مومنی عراقی

تاسیسات مکانیکی: ابوالفضل حسن زاده مقدم

تاسیسات الکتریکی: مجید ثاقبی

اجرا: فرهاد میرزایی، فرهاد عزیزمحمدی، شهرام مومنی عراقی

نظارت: آریان پژوهان پارس

مساحت سایت: ۱۳۲ متر مربع

مساحت زیربنای همکف: ۱۰۵ متر مربع

مساحت زیربنای ساخته شده: ۶۸۶ متر مربع

عکس: مسعود بدیعی، فرهاد میرزایی

مصالح اصلی: آجر، سنگ، چوب

توضیحات پروژه سرای آجرگردان

عرصه پروژه سرای آجر گردان به مساحت ۱۳۲  متر مربع به منظور استقرار دفتر مهندسین مشاور آریان پژوهان پارس در بافت مرکزی ، شهر اراک واقع شده است .

بافت شهری به گونه ای است که در همسایگی این ساختمان با کاربری اداری ساختمان هایی با کاربری مسکونی  قرار دارند . قرار گرفتن یک ساختمان اداری در جوار ساختمانهای مسکونی از نظر وجود مراجعه کنندگان متعدد و همچنین  اشرافی که از طبقات فوقانی ساختمان به منازل مسکونی وجود دارد ذهنیت نامطلوبی را برای همسایگان مسکونی ایجاد می کند .

بر این اساس لازم شد تا ساختمان به گونه ای طراحی شود تا در جهت حفظ حریم ها و بحث محرمیت و مشرفیت موفق باشد .

از طرف دیگر ضرورت استفاده از نور و لزوم وجود بازشو در طراحی حائز اهمییت بود. اما با توجه به کشیدگی سایت، نور طبیعی تنها از جبهه شرق و غرب تامین میشد که نور مطلوبی نبود. بنابراین می بایست نما بصورتی باشد که بتوانیم  از نور مزاحم شرق و غرب استفاده مطلوب تری داشته باشیم .

لذا با توجه به این موضوعات  استفاده از یک شبکه مشبک آجری ایده مناسبی به نظر می آمد که با استفاده از هندسه پارامتریک در عین نوآوری، ارزش های معماری سنتی را  نیز حفظ کنیم.

هندسه پارامتریک  نمای ساختمان و همچنین استفاده از رنگ فیروزه ای در ابتدا و انتهای آجرها  باعث شده که نمای ساختمان نسبت به افرادی که از کنار آن عبور میکنند بی تفاوت نبوده باشد و در حین حرکت از شمال به جنوب نما اشکال مختلفی را  به نمایش بگذارد که این امر باعث به وجودن آمدن یک پویایی در نما شده است. این اشکال در دیاگرام الگوریتم آجرها در نمای اصلی قرار داده شده است.لازم به ذکر است که در طراحی الگوریتم نما از هیچ گونه نرم افزارهای مربوطه استفاده نشده و طراحان صرفا از محیط سه بعدی اتوکد برای مدلینگ و ترسیم و کنترل آن بهر برده اند.

کیفیت و پویایی در درون این پروژه با طراحی انعطاف پذیر پوسته های بیرونی به منظور کنترل نور و دید محقق شده است و در بیرون با جابجایی مکان مخاطب  تنوع فرم و رنگ را در نمای شمالی ساختمان پدید آورده است که توأمان درون و بیرون پروژه را شکل می دهد و آنرا به بستری برای ارتباط مخاطب با شهر و بنا تبدیل می کند.

معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان معماری ساختمان اداری سرای آجر گردان

 

ویدیوی ساختمان سرای آجر گردان

 

 

پلان، دیاگرام، سکشن و …

 

 

 

تحریریه خط معمار

منبع: شرکت مهندسین مشاور آریان پژوهان پارس

تعداد بازدید: 3,926

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *