طراحی مرکز تجاری M-cube در پکن – گروه معماری MVRDV

طراحی نمای ساختمان تجاری،معماری ساختمان تجاری

طراحی و معماری مرکز تجاری M-cube در شهر پکن، چین، که توسط گروه معماری هلندی معروف MVRDV انجام شده، در حال اجرا است و به زودی افتتاح می شود. این پروژه شامل یک ساختمان اصلی است که برای خرید های روزانه و گذراندن ساعت های خالی شبانه ی مردم منطقه ی chongwenmen طراحی شده. ساختمان مرکز تجاری گروه معماری MVRDV، از جهتی کنار منطقه ای مذهبی و سنتی و در بین ساختمان های قدیمی مربوط به قرون وسطی می باشد و در جهت دیگر آن بخش های تجاری و تبلیغاتی مدرن شهر و ایستگاه راه آهن جدید پکن قرار می گیرد. مساحت این بنا ۳۳۰۰۰ متر مربع می باشد.

برای طراحی، با توجه به محدودیت های سایت و یک قطعه بودن بنا، ابتدا ساختمان را تا ارتفاع مجاز بالا بردند و سپس قسمت هایی از حجم را به سمت نقاط اصلی شهر شکسته و در زاویه ی آن ها قرار دادند: تراس بالایی ساختمان رو به شهر ممنوعه قرار می گیرد، تراس وسط به سمت ایستگاه راه آهن پکن و بخش همکف در ارتباط با خیابان و متروی زیرزمینی شهر است. این روند منجر به بالا رفتن ارتباط بصری ساختمان با سایت اطراف شده و این گونه فضای بیش تری برای استفاده از زمین و تبلیغات به وجود آمده است.

شکل گیری فضاهای داخلی مرکز تجاری M-cube حول یک آتریوم اصلی بوده، بخش های تجاری در طبقات پایین ساختمان جا نمایی شدند و در تراز های بالاتر رستوران ها، بار و یک لابی که با پله برقی ها به سمت خیابان و ورودی اصلی مرتبط می شود، قرار گرفته اند. هم چنین یک ورودی از زیر زمین در نظر گرفته شده تا مردم بتوانند مستقیماً از سمت مترو به مرکز تجاری دسترسی داشته باشند.

متریال به کار رفته در طراحی نمای مرکز تجاری تایل های براقی است که طیف های رنگی محیط اطراف را بازتاب می کنند، به این ترتیب از نمای بیرون ساختمانی دیده می شود که با تغییر جهت بیننده و شرایط محیطی، طیف رنگی آن تغییر می کند.

طراحی نمای ساختمان تجاری،معماری ساختمان تجاری

طراحی نمای ساختمان تجاری،معماری ساختمان تجاری

طراحی نمای ساختمان تجاری،معماری ساختمان تجاری

طراحی نمای ساختمان تجاری،معماری ساختمان تجاری

استودیو معماری سفید

تحریریه خط معمار

منبع: Archdaily – Arel.ir

تعداد بازدید: 1,354

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *