ساختمان مسکونی مهر اثری از آرا و آرش علی آبادی

معماری ساختمان مسکونی مهر

معماری و طراحی ساختمان مسکونی

معماران مسئول: آرش علی آبادی، آرا علی آبادی

موقعیت: ایران، شیراز

تیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپور

مساحت: ۱۱۰۰ مترمربع

عکاس: نوید عطروش

سال: ۱۳۹۹

شرح پروژه

برای روشن شدن دستورالعمل ها، این پروژه یک آپارتمان مسکونی نه چندان بزرگ است و شامل چهار طبقه مسکونی و یک پارکینگ در پایین ترین طبقه می باشد. سایت پروژه در کوچه ای واقع در وسط خیابان قصرودشت شیراز، ایران واقع شده است. هدف اولیه این پروژه ایجاد یک منطقه مسکونی خصوصی برای خود کارفرما به جای سود مالی بود. در واقع، این بدان معناست که طراحان در این پروژه صرفاً با یک هدف تجاری مواجه نمی شوند.

این پروژه در سال ۱۳۹۶ آغاز شد و جایگزین خانه قدیمی کارفرمایی شد که بیست سال در آن زندگی می کرد. طراحان قرار بود عملکرد آن را از یک خانه مستقل به یک آپارتمان تغییر دهند. علاقه شخصی کارفرما داشتن یک چشم انداز گسترده بود.

انواع مختلف پلان ها در نمای ساختمان و تأثیر فضاهای داخلی باعث تنوع هندسی در پوسته ی بیرونی ساختمان می شود. وجود تنوع در بازشوها می تواند خطوط طبقات را در نما محو کرده و یک ارتفاع یکپارچه ایجاد کند. بنابراین، نمای جنوبی به گونه ای طراحی شده است که نمای بیرونی و ویژگی داخلی مسکونی را با هم ادغام کند.

از آنجا که نور خورشید جنوبی بهترین نور است، طراحان اطمینان حاصل کرده اند که حداکثر نور و گردش هوا را برای این ساختمان مسکونی قرار خواهند داد. برای ایجاد یک ارتفاع چشمگیر، عمق پنجره و کرکره های چوبی نمای ساختمان را از ۲ بعدی به ۳ بعدی تغییر داده است. از این نظر، کنتراست و مواد متمایز مجاور پنجره ها این موارد را برای بینندگان روشن می کند.

در ادامه خط معمار شما را به دیدن سایر تصاویر معماری ساختمان مسکونی مهر دعوت می نماید.

پلان، دیاگرام، سکشن و …

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

منبع: Archdaily

 

تعداد بازدید: 1,129

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *