تاثیر رنگ قهوه ای در فضای داخلی

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

تاثیر رنگ قهوه ای در فضای داخلی

رسول مومنی

رنگ قهوه‌ای ، ترکیبی از رنگ قرمز، نارنجی و سیاه است که این ترکیب‌ ، سبک موزونی به ارمغان می‌آورد که حس قدرت ، شکوه و جلال را زنده کرده و گرمای مخصوصی را در منزل ایجاد می کند . استفاده از دکوراسیون کرم قهوه ای از گذشته تا کنون بسیار پر کاربرد بوده است قهوه ای را می توان یکی از رنگ های اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های مختلف دانست که با وجود استفاده از طرح های چوبی در منازل نقش بسیار تاثیر گذاری در طراحی دکوراسیون های مختلف دارد ما در این مطلب شما را با دکوراسیون کرم قهوه ای زیبایی که در خانه ای مدرن و شیک مورد استفاده قرار گرفته است آشنا می سازیم دکوراسیون کرم قهوه ای یکی از محبوب ترین دکوراسیون های موجود در خانه های ایرانی است که احتمالا شما هم تا به حال از ترکیب رنگ های کرم و قهوه ای در ست کردن لوازم منزل خود سود برده اید. این ترکیب در طراحی دکوراسیون کرم قهوه ای تا به حال توانسته است موفقیت فراوانی را کسب نماید اما باید توجه داشته باشید که برای داشتن دکوراسیون کرم قهوه ای موفق در خانه های امروزی لازم است که از تکنیک های متفاوت تر و مدرن تر در طراحی خود بهره ببرید. از دیگر موارد استفاده از دکوراسیون کرم قهوه ای می توان به استفاده از لوازم چوبی و تزئینات طرح چوب در ساختمان ها اشاره کرد که همواره رنگ قهوه ای را در خانه های مختلف تکرار می نمایدرنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی از دیدگاه روانشناسی ، انسان هایی که رنگ قهوه‌ای را دوست دارند ، بطور معمول افرادی ، واقع‌بین ، مسئول و برخی اوقات محتاط هستند . از آنجاییکه این رنگ یادآور عناصر طبیعت (نظیر خاک و چوب) در ذهن انسان است ، تعلق، ثبات و امنیت را در ذهن تداعی می‌ کند.

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

هرکدام از طیف های رنگ قهوه ای حالات و ویژگی های خاص خود را دارا می باشند ازجمله ویژگی های رنگ قهوه ای قدرت-ثبات-گرما-تعادل است.

از لحاظ علم انرژی درمانی قهوه ای سمبل رویش تکامل است.

قهوه ای در اکثر اتاق ها کاربرد دارد برای خلق هر حالتی در فضا میتواند به نحوی از قهوه ای کمک بگیرید برای مثال یک اتاق شمالی و بی روح حضور رنگ قهوه ای ملایم و گرم حس آرامش و راحتی را به اتاق می دهد.در یک اتاق جنوبی یا آفتابگیر به کاربردن یک قهو های تیره و شفاف می تواند جلوه بی نظیری داشته باشد.

ترکیب موزون رنگ قهوه ای با رنگ های دیگر

رنگهای آبی مایل به خاکستری ، خاکستری روشن (مایل به آبی) ، بژ (طلایی) ، کرم مایل به زرد ، قهوه ای نسکافه ای ، قهوه ای شکلاتی ، سفید و سبز چمنی در دکوراسیون داخلی ، زیباترین هارمونی را با رنگ قهوه ای ایجاد می کنند .

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

در تنالیته رنگ قهوه ای نیز باید فقط قهوه ای شکلاتی ، نسکافه ای و تا حدی آجری را به کار برد . رنگهای دیگر تنالیته قهوه ای ، ترکیب جالب و جذابی در دکوراسیون ایجاد نمی کنند .این رنگ در اتاق پذیرائی، ناهارخوری ، اتاق خواب، آشپزخانه و راهروهای ورودی گرما و حس مطلوبی را برای افراد به وجود می آورد .اگر علاقه دارید که از رنگ قهوه ای یا شکلاتی در دکوراسیون منزل استفاده کنید، می توانید ایده های مختلفی را به اجرا در آورید :

۱– چرم دارای استحکام و دوام خوبی است و موجب ایجاد آرامش در خانه می شود . در روکش مبلمان ناهارخوری و پذیرائی می توان از چرم استفاده کرد .

۲– مبلمان چوبی تیره فضا را تا حدودی تیره می کند ؛ برای روشن تر کردن محیط ، می توان از از رنگهای سفید روشن، زرد کاهی، خاکستری روشن (مایل به آبی) بر روی دیوارها استفاده کرده و فضا را آرام نمود . استفاده از تابلوهای نقاشی با قابهای چوبی روشن تر در بالای مبلها یا عناصر دکوری مانند سبدهای حصیری، نی های دکوری و گلدانهای سفالی رنگ نیز در این رابطه مفید است .

۳– گیاهان قهوه ای رنگ مانند گلهای خشک، چوبهای بامبو و وسائل تزئینی از جنس بامبو  نیز از عناصر هماهنگ با این نوع دکور هستند .

۴– کفپوش های با رنگهای قهوه ای و یا تلفیق “زرد- کرم” ، گرما را به کف خانه می آورند.

۵– در صورتیکه کابینت ها و صندلی های آشپزخانه چوبی هستند ، می توان لوازم آشپزخانه را با رنگ کرمی که در ترکیبش مقداری رنگ زرد به کار رفته است ترکیب کرد . اگر دیوارهای آشپزخانه را نیز کرم رنک کنید ، با رنگ سفید لوازم آشپزخانه و همچنین رنگ کرم پرده آشپزخانه هارمونی زیبائی ایجاد می شود .

۶– در اتاقهایی که نور زیادی دارند ، می توان از رنگ قهوه ای یا نسکافه ای در دیوارها استفاده کرد .

۷– برای مکانهای کوچک و کم نور ، انتخاب رنگ قهوه ای شکلاتی برای دیوار مناسب نیست ، زیرا فضا را تیره و کوچک می کند . در حالیکه رنگ آبی می تواند اتاق را روشن تر و بزرگتر جلوه داده و با رنگ قهوه ای فرش کف ، هماهنگی ایجاد کند.

۸– در دکوراسیون قهوه ای رنگ توجه داشته باشید که استفاده از قهوه ای شکلاتی سوخته همراه با آبی تیره حس تیرگی شدیدی در فضا ایجاد می کند ؛ اما استفاده از رنگ سفید در فرش کف ، فضا را تا حدی روشن می کند و اگر دیوارها نیز سفید شوند ، این روشنی در محیط چند برابر می شود.

 قهوه ای یعنی منسوب به قهوه و رنگی شبیه به قهوه برشته است. اما نکته جالب در مورد طیف رنگ‌های قهوه‌ای این است که این رنگ‌ها در کنار هم ترکیب خوبی ایجاد می‌کنند، به همین دلیل استفاده از این رنگ‌ها کاری مطمئن و ساده است. اگر یک قهوه خور حرفه ای باشید کافی است اسپرسوی تیره و موکای غنی را با کارامل طلایی و شیر فوم‌دار ترکیب کنید و بعد ببینید که اتاق شما دارای آسایشی بی‌نظیر شده است. استفاده از این رنگ‌ها باعث می‌شود تا فضای شما دنج و راحت شود.

برای ایجاد ظاهری زیبا و کامل رنگ‌های خنثی گرم را با هم ترکیب کنید.

مزیت استفاده از پالت رنگی قهوه ای این است که شما می‌توانید سایه‌های رنگی مختلف را با هم به سادگی ترکیب کنید. یک کاناپه به رنگ قهوه‌ای-دارچینی گرم به این اتاق نشیمن شکل داده است و پرده‌های به رنگ اسپرسو و دیوارهای به رنگ لاته این فضا را کامل کرده‌اند

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

آشپزخانه را با استفاده از رنگ‌های قهوه‌ای و کرم گرم کنید.

در این آشپزخانه رویایی سنگ‌های مرمر سرد با کابینت‌های شکلاتی گرم و غنی و یک گلدان مصنوعی بزرگ در قسمت مخصوص صبحانه ترکیب شده‌اند. چهارپایه‌های چوبی رستیک فاصله میان تاریکی و روشنی را پر کرده‌اند و کل فضای آشپزخانه را یک‌دست و یک پارچه می‌کنند.

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

با استفاده از رنگ‌ طلایی فضایی لوکس خلق کنید.

استفاده از رنگ‌های طلایی، برنزی، و مسی راه بسیار خوبی برای ارتقای یک ظاهر خنثی و گرم است. چراغ‌ها، سرامیک‌ها، قاب‌ها، ظروف مسطح، و قاشق‌ها و چنگال‌ها وسایل بسیار خوبی برای اضافه کردن رنگ‌های متالیک براق به آشپزخانه هستند.

سقف را به رنگ پیله کرم ابریشم درآورید.

یک سقف رنگی و غنی فضای هر اتاقی را دنج و آرام می‌کند. در این اتاق‌خواب لوکس از سایه‌های ظریف و متنوع رنگ قهوه‌ای در دیوارها، سقف، پرده‌ها و روکش‌ها، میز، و قالیچه استفاده شده است.

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

برای زیباتر کردن اتاق روی یک وسیله سرمایه‌گذاری کنید.

کارامل و تافی رنگ‌های بسیار خوبی هستند که کار کردن با آن‌ها راحت است. آن‌ها گرمای رنگ زرد و در عین حال سادگی رنگ‌های بژ و قهوه‌ای را در خود دارند. کارامل به ویژه در چرم خود را بیش از پیش نشان می‌دهد.

یک پالت رنگی ملایم را با استفاده از بافت جذاب‌تر کنید.

با استفاده از بافت‌های مختلف در فضا، رنگ‌های کاپوچینوی ساده و کم‌ رنگ که ممکن است شبیه یک رنگ بژ کسل‌کننده باشند را جذاب‌تر و چشم‌گیرتر کنید. چوب روستیک، قالیچه‌های با الیاف طبیعی، کرکره‌های چوبی، و روکش‌های لینن به اتاق غذاخوری جذابیت دوچندانی می دهند.اما اضافه کردن وسیله‌ای لطیف و درخشان نیز بسیار مهم است. برای این کار می‌توانید از سطوح آینه‌ای یا شیشه‌های جیوه‌ای استفاده کنید.

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

یک مجموعه با طراحی رنگی ایجاد کنید.

یکی از قفسه‌های آشپزخانه یا اتاق نشیمن را انتخاب کنید و مجموعه‌ای از ظروف سرامیکی با رنگ‌های خنثی را روی آن قرار دهید. این کار رنگ‌های دیگری را به پالت رنگی فضای شما اضافه می‌کند.

اتاق‌خواب خود را با استفاده از لایه‌های رنگی غنی دنج و راحت کنید.

در پاییز با کوتاه‌تر شدن روزها، همه ما دوست داریم اتاق‌خواب خود را بیش از پیش راحت و دنج کنیم. برای رسیدن به چنین چیزی، با یک قالیچه کرم و مبلمان چوبی تیره شروع کنید، سپس از پرده‌ها، پتوها، و بالش‌های شکلاتی استفاده کنید.

رنگ قهوه ای در فضای داخلی

– رنگ قهوه ای:

به رنگ شکلات تیره تافی کره ای و فنجان قهوه لاته فکر کنید متوجه میشوید که این رنگهای راحت و گرم چقدر آرامش دهنده هستند.

همچنین میتوانند در مقابل سفید، کرم و شیری کنتراستهای سردی ایجاد کنند .

برخی رنگهای قهوهای بسته به میزان سیری رنگ میتوانند سرد یا گرم باشند اما به هر حال برای کار خوب و ملایم هستند . خوب است قهوه ای تیره را در اتاقهایی که احتیاج به حس راحتی و امنیت دارند یا در اتاقهایی که معمولاً هنگام غروب و تحت نور مصنوعی مورد استفاده قرار میگیرند بکار بریم . قهوه ای معمولاً برای اتاقهای نشیمن هم مناسب است حتی قهوه ای تیره را میتوان در مقابل فیروزه ای کمرنگ یا درخشان یا در مقابل صورتی بکار برد در حالی که رنگهای کاراملی روشنتر مکمل هوشمندانه ای برای سفید و کرم هستند . از لحاظ روانشناختی قهوه ای با نیاز به امنیت برقراری ارتباط با افراد، هم فکری و نیاز به یک محیط راحت مرتبط است .

رنگ قهوه ای در فضای داخلی رنگ قهوه ای در فضای داخلی رنگ قهوه ای در فضای داخلی رنگ قهوه ای در فضای داخلی رنگ قهوه ای در فضای داخلی رنگ قهوه ای در فضای داخلی رنگ قهوه ای در فضای داخلی

نویسنده: رسول مومنی (کارشناسی ارشد معماری)

منابع و ماخذ:

۱- رنگ مدرن – نویسنده: سارا لینچ ، ترجمه: فرید عابدین شیرازی

۲- کتاب رنگ اثر:ایتن

۳- طرح و فرم اثر: ایتن

۴- رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی- نویسنده:جوانا کاسپید و مریل لوید

 

تعداد بازدید: 3,602

۱ دیدگاه

  1. سارا بیاتی اشجع گفت:

    عالی!
    سایت بسیار خوبی دارید موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *