بازی آجر و نور در بازسازی ساختمان مسکونی

بازی آجر و نور در بازسازی ساختمان مسکونی

بازی آجر و نور در بازسازی ساختمان مسکونی

بازی آجر و نور در بازسازی ساختمان مسکونی پروژه بازسازی خانه ای است که ارتباط زیبایی از میان شبکه های ساختاری و سوراخ های موجود میان آجر ها ایجاد کرده است و از این شیوه قدیمی در ارتباطی تازه ای میان فضای درون و بیرون ساختمان استفاده کرده است. این اقامتگاه در یکی از مناطق مرکزی شهر وادودارا می باشد. سایت پروژه توسط بسیاری از خانه های شهری مجاور احاطه شده است. این خانه خاطرات زیادی از سمت مشتری داشته است و اکنون در حال تکامل در طول زمان، آنها می خواستند مدولاسیون های معاصر را در همان فضا با حداقل مشخصات بودجه تجربه کنند. در ادامه به روند بازسازی پروژه می پردازنند.

چیدمان شبکه ای با آجر

این خانه گفتگو بین شبکه‌ های ساختاری موجود و سوراخ‌ های جدید متفاوتی را که برای ارتباط تزریق شده است، تعریف می‌ کند. این طراحی یک رویکرد متفکرانه برای پرداختن به چالش‌ ها در داخل یک توده ساخته شده را نشان می‌ دهد و با افزودن گرافیک‌ های رنگارنگ، فرصت‌ هایی را برای فضاهای باز بصری ایجاد می‌ کند. به عنوان بخشی از ملاحظات اقلیمی، استراتژی های طراحی غیرفعال و اصول برنامه ریزی گنجانده شده است.

فضاها مطابق شبکه، در محل برای فضای بزرگتر، گسترش یافته و دارای اتصالات بدون درز هستند. برای فضاهای کاربردی مختلف، بخش‌ هایی از قطعه های موجود برداشته می‌ شود تا به حجم‌ های دو ارتفاع دست یابد و طبقات مختلف را با هم متحد کند. این کار پایه ریزی فضاهای بزرگتر را با نقشه ای درونی ایجاد می کند.

طراحی نما

نما نسبت شبکه‌ ها در حجم‌ های مختلف بافته شده از آجر را به‌ عنوان صفحه نمایش و رنگ‌ های تکمیل کننده آن تفسیر می‌ کند. همانطور که نما در ضلع غربی طرح باز می شود، در طول روز سایه و نور طبیعی ایجاد می کند. ترکیب مواد یک هنر را حس می کند، از مواد خاکی آغشته به رنگ لطیف دره رودخانه بر روی دیوارها. ساخت کارهای دستی زنجیره وار به عنوان روکش و جزئیات نازک کاری تا دهانه بدون قوس یا به عنوان دروازه، ارتفاع را به طور پیچیده ای نشان می دهد. نرده های براق و دیوارهای بافت خاکستری، مکعب را همگام می کنند.

چیدمان و رنگ آمیزی فضای داخلی خانه

راهرو ورودی به یک فضای نشستن در مجاور محیط نگهداری گیاهان باز می شود که پس زمینه ای آجری موج دار دارد. کفپوش‌ ها در تنوع سنگ مرمر با نقش‌ های سیال و به‌ صورت فرش به‌ طور یکنواخت می‌ باشند. سایه رنگ سبز  لوکس و راحتی ظاهری در یک پالت تازه از ترکیبات منتقل می شود. تلویزیون روی پس زمینه دیوار آجری آویزان است. روکش اثاثه یا لوازم داخلی دکور در مبلمان خاکستری دیده می شود.

جهت گیری بدون مانع فضاها برای انجام کارهای روزانه، ارتباط از طریق آشپزخانه به سمت زندگی را آغاز می کند، که به فرد امکان می دهد از آشپزی لذت ببرد. تراز کردن فضای ناهارخوری در مرکز خانه، با حجم دو برابر ارتفاع به نقطه تعامل کانونی تبدیل می شود. گرافیک های رنگی موج دار روی دیوار، اعضای شبکه موجود را با ترکیب در قالب هنری استتار کرده است.

یک صندلی شیک توکار در مجاورت پنجره غذاخوری به عنوان مکانی برای استراحت تبدیل شده است. برای تعریف مفهوم  معبد، یک طاق زینتی حکاکی شده است که به عنوان عنصری ارتفاع دوگانه ادامه می یابد. فضای معبد با یک اتاق خواب در طبقه همکف متعلق به والدین سالخورده متصل می شود. روزنه های بزرگ با ارتفاع دو برابری برای راحتی نور و هوا به معبد باز می شوند.

طراحی داخلی اتاق ها

پس زمینه این اتاق، الگوهای آجر شاه ماهی را به شکلی متنوع تبدیل می کند. کمدها در اطراف ستون موجود در داخل اتاق با طاقچه هایی برای نگهداری مصنوعات احاطه شده اند. الگوهای آجری شناور بر روی دیوار تاکیدی این اتاق، بازی ترکیب‌ بندی‌ های قاب را به نمایش می‌ گذارد که با یک طاقچه غیررسمی گسترده ادامه می‌ یابد. پوشش آجری اکسپوز مکمل، الگوها و سایه‌ های دراماتیکی را روی زمین و دیوارها ایجاد می‌ کند. یک حمام روستایی با تم کلبه به کاربران اجازه می دهد تا محیطی نزدیک به طبیعت را با نورگیر برای نور پراکنده تجربه کنند.

 در اتاق دیگر، روشی جدید برای جهت‌ دهی مواد برای پس‌ زمینه، شکاف‌ های سنگ مرمر متضاد با سطح آجری را روی دیوار عمودی تزئین می‌ کند. نشستن در فضای باز در سطح تراس حس دعوت به گفتگو در یک کافه را ایجاد می کند. یک جزء کلیدی برای کفپوش کاشی، آجر مسطح و سنگریزه، روانشناسی انسان را تحریک می کند. خانه مرمت شده ادغام ساختار جدیدی را به نمایش می گذارد که در آن اعضا را با در نظر گرفتن وجه اقتصاد به یک پالت مواد تکمیل کننده تبدیل شده است.

تصاویر

در ادامه خط معمار شما را به دیدن سایر تصاویر از پروژه بازی آجر و نور در بازسازی ساختمان مسکونی دعوت می نماید.

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

تحریریه خط معمار

نگارنده: ماریه عطایی

منبع: archdaily

تعداد بازدید: 336

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *