معرفی کتاب: نقش المانهای شهری در تعاملات اجتماعی

نقش المانهای شهری در تعاملات اجتماعی

معرفی کتاب معماری : نقش المانهای شهری در تعاملات اجتماعی

در این قسمت به معرفی اجمالی کتاب نقش المانهای شهری در تعاملات اجتماعی نوشته مصطفی مالکی تهرانی خواهیم پرداخت. در ادامه مقدمه و فهرست این کتاب را مشاهده خواهید نمود. در انتها نیز امکان خرید این کتاب از طریق وب سایت فروشگاه کتاب طاقچه در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

مصطفی مالکی تهرانی در کتاب «نقش المان‌های شهری در تعاملات اجتماعی» قصد دارد با استفاده از اصول طراحی، گرافیک و روان‌شناسی به یک منظر شهری دست‌یابد که زمینه‌ساز ذهنی آرام و پویا شود؛ زیرا شهر مجموعه‌ای از عوامل زنده و پویا است که هویت بخشی به آن در طول زمان میسر است و این روند باید در خدمت انسان و انسان‌محور باشد. در این کتاب می‌خوانید که چگونه طراحی درست فضا، مبلمان و المان‌های شهری می‌تواند با انسان و روح او ارتباط برقرار کند و حتی باعث ارتباط بیشتر او با همنوعانش شود.

مقدمه

خدا زیباست و زیبائی را دوست دارد

این مخلوق رمز آلود یگانه خالق هستی، از ابعاد گوناگونی برخوردار است که شناخت آنها برای خود او بسیار سخت ودشوار است . با گذر زمان ، پرده هائی از خلقت بر او کنار می رود و رمزی از رموز پیدایش بر وی آشکار می شود . زیبائی پرستی ، یکی از ارکان وجود انسان است که از فطرت الهی آن سرچشمه می گیرد . این زیبائی به معنی عام ، بر تمام ابعاد وجود او سایه انداخته و نه تنها از منظر دید بلکه از شنیدن هر صوت دلنواز و زیبا ، لمس هر شی لطیف ، استشمام هر بوی روح انگیز و یا مزه هر خوراک مطبوع ، روح او را به خالق یکتا نزدیک تر می کند .

از منظر دید ، رسیدن به یک زیبائی بسیار سخت است زیرا انسان عصر جدید با دست بردن در طبیعت ، استقرار اعضاء آن را به هم ریخته و این آشفتگی باعث ایجاد تصویری غیر واقعی و مغشوش از منظر دید شده و اثرات مخربی بر روح و جان انسان می گذارد .

بسیار پیش آمده که بی دلیل ناراحت یا خوشحال می شویم ، احساس سیری یا گرسنگی ، ترس یا شجاعت ، حقارت یا عظمت می کنیم بی آنکه دلیل واقعی آن را بدانیم .

بخشی از این واقعیت به منظر دید ما و تصویری که ذهن ما ایجاد کرده و اثرات روانی آن بر می گردد .

در این کتاب سعی بر آن داریم تا با استفاده از اصول طراحی ، گرافیک و روان شناسی دستیابی به منظر دید منطبق بر اصول روانی را که منجر به ذهنی آرام و پویا می گردد را بیان کنیم . از آنجا که شهر به عنوان اصلی ترین منظر تلقی می شود روی صحبت ما در اینجا با مسئولین و متولیان امور شهری ، مهندسین و معماران و کلیه دست اندکاران ساخت و ساز است تا با ایجاد رویه یکسان و پیوسته با دیگر اجزا ، بتوانیم به یک ترکیب بندی آرام و پویا دست یابیم .

از آنجا که تطبیق مطالب پیش رو با مسائل شهری و معماری بسیار گسترده و وسیع بوده و از مجال این کتاب خارج می باشد لذا رسیدن به ترکیب بندی منطقی را بر اساس تعاریف موجود بر عهده کارشناسان محترم گذارده ، تا هم از حالت کلیشه و قالب خارج شویم و هم از تعدد آرا استفاده نمائیم ، و تنها با ذکر چند مثال و عکس به عنوان نمونه شاهد راه را هموار نمائیم .

در بخش پایانی مطلبی به عنوان سیمای شهر از منظر قرآن کریم نقل شده که این مطلب از دستاوردهای جناب آقای دکتر محمد تقی زاده می باشد که بدون هیچ کم و کاستی عیناً نقل شده است تا بدانیم خداوند تبارک و تعالی بهترین روش و اسلوب معماری را برای بشر تهیه و تدوین نموده است .

 

فهرست مطالب

هویت و حس مکان

مبلمان شهری

سیستم گئو

مجسمه های شهری و کارکردهای آن

ترکیب بندی و کمپوزوسیون

انواع ترکیب بندی

تعریف خطوط و خصوصیات روانی آن

انواع کادر بندی و خصوصیات روانی آن

انواع زاویه دید و خصوصیات روانی آن

رنگ شناسی و خصوصیات روانی رنگها

دایره رنگ و مفهایم مرتبط

تضاد تباین و انواع آن

هارمونی رنگ

مفهوم ترکیب بندی

نور شناسی

 

برای خرید کتاب، می توانید از طریق لینک زیر وارد فروشگاه کتاب طاقچه شوید:

خرید اینترنتی کتاب (قیمت ۵ هزار تومان)

 

تحریریه خط معمار

 

تعداد بازدید: 2,841

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *