طراحی و بازسازی ویلای ساسان ، آریا بیات

طراحی و بازسازی ویلای ساسان

تصاویر نهایی بازسازی خانه ساسان

معمار مسئول: آریا بیات

موقعیت: ایران، تهران

مساحت: ۶۰۰ مترمربع

طراحی و دکوراسیون داخلی: آریا بیات

اجرا: ایوان مهرازی پایدار

سرپرست کارگاه: کاوه شیبانی

عکاس: پیمان شجره

سال: ۱۳۹۷

شرح پروژه

وضعیت موجود: معماری برازنده در دو دهه چهل و پنجاه میلادی علاوه بر این که در بناهای شاخص معماران معروف دوره طلایی خود را نمایان می ساخت، همچنین بر معماری بدنه (یا ساختمان های معمول شهری) تأثیری عمیق گذاشته بود. پروژه زیر که شامل یک ساختمان در خیابان کامرانیه تهران واقع شده است، نیز جزو این دسته بناها بود. نمای بیرونی شامل حجم های نرم در کنار حجم های مکعبی شکل با پوشش سنگ مرمر خاکستری بود که بر اثر گذر زمان آسیب دیده بود. داخل این ساختمان برخی از عناصر معماری ایرانی که به مرور زمان بدان افزوده شده بودند به چشم می خورد. این عناصر با وجود داشتن جذابیت اولیه، فاقد اصالت و هویت بودند.

اهداف طراحی: در ابتدا برنامه ریزی کارفرما جهت بازسازی ویلایش این بود که به کاربران امکان استفاده اداری و مسکونی را در آینده نیز فراهم آورد.

اولین تجربه‌ی ویلا در بدنه شهری: همانطور که معمار پروژه اشاره می کند، پروژه های ویلایی طراحی شده توسط آن ها منحصر به حومه ی شهرها و ساختمان هایی بوده که مستقل عمل می کرده اند. این پروژه اولین تجربه ی طراحان در برخورد با طراحی ویلای درون شهری بود که می بایست بخشی از بدنه شهری به حساب می آمد.

روند طراحی: با در نظر گرفتن وضعیت موجود و خواسته های کارفرما طراحان تصمیم گرفتند تا هر عنصری که قابلیت حفظ شدن در بنا را داشت، به صورت دست نخورده باقی گذارند. آن ها تنها در پوشش های خارجی اقدام به استفاده از آجر قزاقی نمودند.

همانطور که در پوشش قدیمی حجم های مختلف با استفاده از سنگ مرمر تک رنگ با بافت های متفاوت استفاده شده بود، طراحان نیز از آجر قزاقی در بافت های مختلف اما به صورت تک رنگ استفاده کردند. در بخش جان پناه از آجر مشبک برای سایه ‌اندازی و ایجاد تنوع در بافت نما کردند. بدین صورت خط آسمان پروژه یکنواخت شد.

تلاش طراحان در راستای حذف نرده های فلزی جدا کننده قطعه از خیابان با مخالفت کارفرما شکست خورد. از این رو تصمیم گرفتند تا از ورقه های برش خورده استفاده نمایند تا پوسته ای نیمه شفاف ایجاد شده که با گذر زمان نیز این پوسته با پوشش گیاهی پوشانده شود.

طراحی داخلی: طراحان در طراحی داخل این ساختمان از تنالیته های رنگی خنثی و در سبکی کاملا معاصر استفاده کردند تا در سال های آتی برای کاربران آن محدودیتی در چیدمان ایجاد نشود. متریال های بتن پیش ساخته و سرامیک با رگه های طوسی رنگ طراحان را در این امر یاری کردند و در انتها جداره نورگیر ساختمان با ترکیبی تصادفی از آجرسفید و آینه نقره ای پوشانده شد.

حیاط ویلا نیز با جداره ‌ای متاثر از نما و باغچه هایی با تنوع گیاهی و عناصر مختلف به طرح اضافه شد.

اکنون خط معمار در ادامه شما را به دیدن سایر تصاویر طراحی و بازسازی ویلای ساسان دعوت می نماید.

تصاویر قبل و حین بازسازی

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

در این بخش به شرح طراحی و بازسازی ویلای ساسان پرداختیم.

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

منبع: Aoapedia.ir

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری

تعداد بازدید: 1,170

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *