ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

آیا تا بحال شده که بخواهید اشکال ظریف و پیچیده از تخته چند لایه ایجاد نمائید، اما نشده زیرا این متریال بیش از حد سفت و بی انعطاف است؟

 استودیو طراحی MammaFotogramma در شهر میلان یک نوع انعطاف پذیر از پوسته چوبی مثلث شکل از تخته سه لای روسی خلق کرده است.
با الهام از پتانسیلی که آنها در این متریال دیدند، اعضاء تیم "گولیو مازوتی" و "جیانلوکا لو پرستی" این متریال را در طراحی یک باشگاه سنگ نوردی در مونترال به کار بسته اند، محلی که سابقاً مشغول طراحی اش بوده اند.

هنگامی که متریال آن باشگاه در حد ایده و مفهوم بود، روش ساخت دقیق آن هنوز نیاز به کار داشت. برای این کار، آن دو به مونترآل نقل مکان کرده و توانستند مواد و ترکیبات مختلف را برای اتمام طراحی آزمایش نمایند. نتیجه یک ورق تخته سه لا روسی شد که به یک سری از مجموعه کاشی های مثلثی شکل که توسط یک شبکه از جنس وینیل نگه داشته میشوند منتهی شد.

مازوتی نقل میکند:"در آن زمان ما به دنبال یک راه حل بودیم که نیاز ما برای ایجاد اشکال پیچیده را برطرف سازد، چیزی که ما ساختیم یک پوسته بود که اجازه می داد تا بر ساختار تمرکز کنیم و متریال را با آن سازگار نمائیم و به طراح و سازنده کنترل تام انعطاف پذیری بدهیم تا در هر لحظه در طول روند پروژه بتوانند شکل را تغییر دهند."

 طراحی این پوسته انعطاف پذیر چوبی در حال بررسی ثبت اختراع است و گروه با فشار رو به جلو در حال توسعه آن است. تیم با نجاری به نام "بیفی" در میلان همکاری آغاز کرده و آرزو دارد که از این متریال در دیگر کاربری های ممکن همانند پوشش ها و دیوارهای انعطاف پذیر نیز بهره ببرد.

ماروتی نقل میکند: "با تشکر از فن آوری های جدید، سازه ها بسیار در حال شبیه شدن به بدن خود ما هستند. در اندام ما اسکلت، مفاصل و عضلات در حال انبساط و انقباض پشت پوست ما هستند و حرکات و وضعیت ما را تعریف میکنند. اکنون این پوسته چوبی به سادگی یک راه مناسب و خلاقانه برای ارائه این تصویر در فضای معمارانه بیرون داده است."

ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

ساخت پوسته چوبی انعطاف پذیر

استودیو طراحی سفید

تحریریه خط معمار

منبع: Freshome

تعداد بازدید: 2,402

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *