باز طراحی خانه خوانا اثر پوریا احمدی

باز طراحی خانه خوانا اثر پوریا احمدی

باز طراحی خانه خوانا اثر پوریا احمدی

نام پروژه: بازطراحی خانه خوانا

عملکرد: مسکونی

شرکت، مهندسین مشاور / دفتر طراحی: PAstudio

معماران اصلی: پوریا احمدی

همکاران طراحی: شکیلا ریاحی زاده، شهرزاد دوازده امامی، کیمیا فولادگر

مجری: آقای محمد ابوالحسنی

کارفرما: آقای محمد ابوالحسنی

نوع سازه: بتنی

نوع تاسیسات: فن کویل

موقعیت پروژه: ایران، اصفهان

مساحت زمین: ۲۱۰ مترمربع

زیربنا: ۲۷۰ مترمربع

تاریخ شروع پروژه: ۱۴۰۰

تاریخ پایان پروژه: ۱۴۰۱

در این مقاله به معرفی پروژه ای خواهیم پرداخت که با بازسازی و طراحی داخلی خانه ای مسکونی پرداخته شده است. این پروژه با نام خانه‌ خوانا در میان بافت مسکونی جنوب شهر اصفهان، در طبقه‌ پنجم یک آپارتمان واقع شده استخانه‌ ای دوبلکس با زیربنای۲۶۰ مترمربع که در ابتدا اگر چه از امکانات حداقلی برخوردار بوده است، اما هندسه‌ ناخوانا فضاهایش کیفیت زندگی در آن  را به کلی تحت‌ الشعاع قرار داده است.

طراحی پلان مفید

در ابتدا با انه ای مواجه بودیم که در آن پله‌ گرد خانه و وید کوچک آن در قسمت نشیمن، عملا از متراژ مفید فضا کاسته، و ارتباط مفید میان دو طبقه را کمرنگ می‌ کردهمچنین اتاق‌ هایی ناخوانا، آشپزخانه ای  بدون حریم و به طور کلی هندسه‌ فضاها نیاز به بازتعریف داشتند.

پس در گام اول ساماندهی کلی پلان، دسترسی‌ ها، و حریم‌ ها مد نظر قرار داده شدند و سپس مصالح همگون و نورپردازی‌ های هدفمند به خواناتر ساختن هرچه بیشتر خانه کمک کرد.

 در گام بعدی فضاهایی که در پلان عملا بلا استفاده مانده بودند، با تغییر در هندسه‌ کلی آن ها و ایجاد کمدهای مخفی طراحی و بار دیگر به خدمت خانه در آمدند.

متریال عمده مورد استفاده

 در طراحی جدید، عمده مصالح به کار گرفته شده در خانه سنگ سفید در کف و برخی بدنه‌ هاست تا فضا بزرگتر جلوه کند و همچنین فرصتی باشد تا رنگ مبلمان و لوازم داخلی خود را نمایان‌ تر سازد.

در طراحی جدید، پله‌ خطی به کار گرفته شده است تا علاوه بر بزرگ‌ تر شدن نشیمن همکف، ویدی بزرگ ارتباط میان دو طبقه را هر چه بهتر برقرار نمایدهمچنین با به کارگیری آینه در جداره‌ پله و وید گویی فضای نشیمن دو برابر شده و ارتباط بصری میان فضاهای عمومی دو طبقه نیز گسترش یافته است.

در ادامه خط معمار شما را به دیدن سایر تصاویر از پروژه باز طراحی خانه خوانا اثر پوریا احمدی دعوت می نماید.

تحریریه خط معمار

نگارنده: ماریه عطایی

شرکت معماری آوگون

منبع: aoapedia

تعداد بازدید: 472

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *