معماری و طراحی داخلی بیمارستان پارس، استودیو معماری موج نو

معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان

معماری و طراحی داخلی بیمارستان پارس

معماری : گروه معماران موج نو

موقعیت: ایران، رشت

معماران مسئول: لیدا الماسیان، شاهین حیدری

تیم طراحی: آذین باباخانلو، مریم ایوبی، آیناز رستگار، سارا میلانی نیا، سهیلا زاهدی، زهرا همدانی، سارا فراهانی، مریم امان پور، شیرین ضیایی، شیدا قطبی، مریم معارف دوست ، ندا روغنی ، ندا دهقانی ، محمد کشاورزی، تینا یاوریان، سحر عربگری، مونا رمزی، هلاله علایی

متراژ: ۳۰۰۰۰ مترمربع

متراژ زمین: ۱۷۴۰۰ مترمربع

سال: ۱۳۹۵

اجرا: شرکت لاتوم

عکاس: پرهام تقی اف

دفتر معماری موج نو، یکی از دفاتری است که در ارائه طرح های خاص معماری، پیشتاز است. این دفتر نمونه کارهای زیادی دارد که در سطح ملی و بین المللی شاخص و شناخته شده اند. بیمارستان پارس نیز یکی از همین پروژه هاست که در سال ۱۳۹۵ در بخش عمومی جایزه معمار مورد تقدیر قرار گرفت و همچنین یکی از فینالیست های فستیول جهانی معماری (WAF) در سال ۲۰۱۷ بود. به این عناوین، نشان طلایی جامعه معماری آمریکا در سال ۲۰۱۷ را نیز اضافه نمایید. در این بخش قصد داریم نگاهی به معماری و طراحی داخلی این بیمارستان بیاندازیم.

کار طراحی و اجرای این پروژه در سال ۱۳۸۶ آغاز شد و پروژه در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. معماران پروژه در رابطه با معماری بیمارستان پارس و کانسپت های متفاوت بکار گرفته شده در این فضا چنین اظهار کرده اند:

امروزه، فضاهای درمانی بویژه بیمارستان ها چه در ایران و چه در سایر نقاط دنیا، دارای حجم های سلب و فاقد هرگونه خلاقیت هستند. حجم های سلب که در دل خود راهروهایی تاریک و بعضا ترسناک دارند. هرچند بیمارستان در نهایت جای خوشحال کننده ای نیست اما قدم برداشتن در زمینه خارج کردن این فضاها، از حالی مرده و کسالت بار، خود رویکردی متفاوت است.

طراحی یک بیمارستان بخاطر مقیاس و اندازه بزرگ آنها، لزوما امری پیچیده نیست. چیزی که بیمارستان را پیچیده می کند، عملکرد های پیچیده به همراه تداخل علوم مختلف نظیر علوم پزشکی، فنی مهندسی و روانشناسی است. علومی که روز به روز در حال تغییر و تکامل می باشند. نکاتی که الزام طراحی یک بیمارستان نوین هستند، سازماندهی فضایی مناسب، فرم مناسب، توجه به بستر و سایت مجموعه ،دیدهای درون و بیرون بنا و فضاهای سبز، نور ،رنگ و انتخاب متریال مناسب است. توجه اصولی به این ویژگی ها، در طراحی فضایی که حس آرامش بیشتری برای مراجعین داشته باشد، بسیار اثر گذار است.

بیمارستان پارس متعلق به بخش خصوصی است. امروزه بیمارستان های خصوصی در رقابت با بخش دولتی، نیاز به ارائه خدمات نوین دارند تا در امر جذب ارباب رجوع، موفق باشند. بیمارستان پارس رشت با مساحت زیربنای حدود ۳۰۰۰۰ مترمربع و ۱۶۰ تخت بیمارستانی تخصصی و فوق تخصصی در یکی از مناطق پرتردد شهر رشت جانمایی گردیده است. ما بر آن بودیم تا تیپولوژی طرح بیمارستان را گامی به جلو ببریم . با توجه به سیمای شهر رشت فرم ساختمان به صورت احجامی با سطوح شیبدار معلق طراحی گردید تا امتداد خط آسمان شهر را حفظ کند.

در طراحی بیمارستان پارس یک کانسپت بی نظیر مورد استفاده قرار گرفت و آن استفاده از آتریوم سراسری که به صورت عمودی و افقی در اطراف فضاها بود. استفاده از این آتریوم سه مزیت را با خود به همراه داشت: ابتدا تداوم حرکت مراجعین در خارج از فضاهای درمانی در سراسر ساختمان به گونه‌ای که تداخلی میان فضاهای حفاظت شده ی درمانی و حفاظت نشده ی غیر درمانی پیش نیاید و همین طور  مراجعه‌کنندگان و همراهان بیمار در آتریوم و راهروهای مشاهده که تداومی از همین آتریوم است هدایت شوند. این فضاها بر خلاف تیپولوژی‌های موجود بیمارستانی فضاهایی پرنور و دارای رنگهای آرامش بخش هستند و با به دام انداختن نور طبیعی فضای مطلوب  و پر نشاط و همراه با لذت و آرامش در اختیار مراجعین قرار می دهد و نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی خواهد داشت، این دومین مسئله ای بود که اتریوم موجود آن را محقق می ساخت. جایی که فضاهای درمانی به صورت معلق در میان این فضاهای پر نور قرار گرفته و بحث کنترل عفونت را در ساختمان بیمارستان به نحو مناسبی سامان بخشیده است که  این سومین و مهم ترین بخش ایده موردنظر بود

فضاهای پشتیبانی و پررفت و آمد با خطر بالای آتش سوزی و عدم نیاز به کنترل عفونت با فاصله ای از ساختمان اصلی به صورت سه حجم شیبدار و هر کدام در دو طبقه طراحی گردید.طراحی یک خط سبز، حریم میان فضاهای پشتیبانی و ساختمان اصلی بیمارستان است و کوران هوا در آن ها با توجه به اقلیم منطقه به نحو مناسبی صورت می پذیرد جایی که به دلیل کنترل عفونت و تاسیسات تخصصی بیمارستان و نیاز به  هوای کنترل شده از ایجاد کوران هوا در فضاهای درمانی پرهیز نمودیم.

این آتریوم گسترده و حفاظت شده یکی از پتانسیل های مهم طراحی در بیمارستان را در اختیار بهره بردار قرار خواهد داد.جایی که نیاز به تغییراتی در بخش های مختلف در طول عمر ساختمان خواهد بود بدون مختل نمودن روال کاری بیمارستان این تغییرات با توجه به توسعه علوم پزشکی صورت می گیرد.همین طور توسعه ی بخش های جدید بیمارستان که همواره از نیازهای اصلی آن خواهد بود در ضلع شمال غربی و با اتصال به این آتریوم صورت خواهد پذیرفت. ورودی های مجموعه از جمله اورژانس ، ورودی اصلی و ورودی هلی پد بیمارستان با اتصال به این آتریوم بخش ها را تغذیه خواهد کرد.

معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان معماری بیمارستان،طراحی داخلی بیمارستان،طراحی لابی بیمارستان،طراحی نمای بیمارستان

پلان، دیاگرام، سکشن و …

تحریریه خط معمار

شرکت معماری آوگون

منبع: http://archline.ir

تعداد بازدید: 11,045

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *