معماری ساختمان مسکونی شاباک ، گروه معماری سروستان

معماری ساختمان مسکونی شاباک

معماری ساختمان مسکونی شاباک ، گروه معماری سروستان

معماری: استودیو سروستان

موقعیت: تهران، قیطریه

کارفرما: آقای رسولیان

مساحت: ۳۴۱ مترمربع

تعداد طبقات: ۵

سال: ۲۰۱۴

فینالیست جایزه ۲A در بخش مسکونی آپارتمانی سال ۱۳۹۴

گروه معماری و شهرسازی سروستان در شهریور ۱۳۸۷ توسط معماران معاصر مانلی افشنگ و مهفام کوشش پایه گذاری شد و فعالیت حرفه ای خود را در زمینه های معماری، معماری داخلی و شهرسازی بر اساس تجربیات قبلی آغاز کرد. در این مدت پروژه های متعددی در زمینه های مختلف توسط این گروه طراحی و اجرا شده است. همچنین این گروه در پژوهش هایی با بخش معماری و شهرسازی دانشگاه تهران همکاری داشته است و در طی این سال ها موفق به دریافت مقام در مسابقات داخلی و خارجی شده است. هر دو معمار دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، و کارشناسی ارشد طراحی شهری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشند.

پروژه معماری ساختمان مسکونی شاباک به درخواست کارفرما در ۵ طبقه طراحی شد. کارفرما علاقه به استفاده از آجر به عنوان متریال اصلی ساختمان بودند. این علاقه باعث شد تا فرآیند طراحی استفاده از این متریال سنتی به عنوان پوسته دوم در نمای ساختمان همانند پرده نصب شود. آجرهای لعابدار رنگی نیز به صورت ردیفی در نما به کار رفته اند. طراحان قصد داشتند تا یک روش جدید برای ترکیب نور، رنگ، و فضای روی نما ایجاد کنند. بنابراین تصمیم گرفتند با ایجاد سوراخ هایی در پوسته آجری با نور بازی کنند که شاباک نامیده می شود. این حفره ها در جلوی بالکن ها و بالای پنجره ها قرار دارند تا بتوانند جذابیت خاصی از نور و سایه ایجاد کنند. در شب بازی نور از طریق لامپ های LED که بر روی نما نصب شده اند قابل دیدن می باشند. چنین ترکیبی از آجرها، قاب های آهنی و جزئیات تفسیری ساده از یک الگوی مدرن می باشد.

در ادامه با دیدن تصاویر معماری ساختمان مسکونی شاباک خط معمار را همراهی نمایید.

معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک معماری ساختمان مسکونی شاباک

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

شرکت طراحی داخلی آوگون

منبع: Sarvestan studio

تعداد بازدید: 4,138

۱ دیدگاه

  1. میم گفت:

    بنظرم طراحی جالبی نیست!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *