معماری آپارتمان سپید لواسان، شهاب میرزاییان

طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن

معماری آپارتمان سپید لواسان

معماری: شرکت مهندسین مشاور منظر بوم نقش

معمار مسئول: شهاب میرزاییان

جوایز: انتخاب جهت نمایش در بینال ونیز سال ۲۰۱۵

طراحی آپارتمان سپید لواسان به شکل یک ویلا آپارتمان زیبا در لواسان است که ظاهری متفاوت برای آپارتمان دارد. این طراحی آپارتمان میتواند یک الگوی طراحی آپارتمان در لواسان باشد. آپارتمان لواسان با فرم متفاوت خود بیشتر به یک خانه و ویلا شبیه است.

آپارتمان سپید لواسان ایده تبدیل یک آپارتمان لواسان به سه ویلای مجزا می باشد. خواسته کارفرما ، احداث یک آپارتمان سه واحدی مجزا برای فروش بود . ایده اصلی ایجاد واحدهای همسایگی مجزا و مستقل بود که در یک ساختار کلی در پیوند با یکدیگر باشند . تراز واحدها با توجه به شیب زمین و نحوه دسترسی برای هر واحد مشخص شد.  ورودی واحد همکف ، از سمت گذر مجاور ملک و ورودی واحدهای طبقات بالاتر از بر اصلی مجاور میدان  در نظر گرفته شد . ورودی طبقه اول به شکل چند پله به سمت بالا و ورودی طبقه دوم با یک شیب راه به سمت آسانسور شکل گرفت تا هر سه واحد دارای ورودی های مستقل باشند.

به علت غیر هندسی  بودن زمین ، جهت گیری و طراحی پلان بر اساس  زوایای مختلف زمین و نیز دیدهای مختلف در شریانهای اطراف ، در قالب یک ساختار یکپارچه شکل گرفت . برای حل زوایای سایت در پلان ، کلیت ساختمان به شکل دو مربع چرخیده در هم طراحی شد که در یک مربع فضاهای عمومی و در مربع دیگر فضاهای خصوصی قرار گرفت. در زاویه ایجاد شده در داخل پلان ، آشپزخانه به عنوان مفصل فضایی میان عمومی و خصوصی و در فضای خارجی ایجاد شده در این چرخش ، تراس ها به عنوان مفصل میان دو مربع لحاظ شده اند.نهایتا پله ارتباطی با یک ساختار مجزا در گوشه ساختمان قرار گرفت . قرارگیری این پله به عنوان بخش مهمی از فرم معماری در لبه گرد شمالی سایت به گونه ای پیش بینی شده است  که سبب ایجاد حریم برای ملک همسایه نیز باشد .

چرخش واحدهای مسکونی و پله بر اساس گردی لبه زمین سبب ایجاد یک شکاف حجمی شده است که تراس های عمیق دو واحد فوقانی در آن قرارگرفته است . نهایتا پوسته پوشاننده پله در ارتباط با ورودی ، سقف و دیوار محوطه به عنوان یک کلیت انسجام بخش به فرم معماری در نظر گرفته شده است.با توجه به احداث میدان در آینده در این سمت ساختمان و چرخش خودرو و ناظران پیاده ،  وجود این پوسته سبب ایجاد دیدهای متنوع می شود .

نوآوری و مزایای پروژه:

آپارتمان – ویلا:

به علت سابقه ساخت و ساز و الگوهای خانه موجود در لواسان سعی شده است الگوی آپارتمان سه واحده تداعی کننده یک خانه ویلایی و مستقل باشد . ایجاد فرم یکپارچه بیرونی به این منظور لحاظ شده است.

حیاط در ارتفاع:

برای استفاده حداکثری از دید و منظر دور ، چرخش فرمی ایجاد شده میان واحد و راه پله سبب  ایجاد تراس های عمیق پوشیده از دید معابر اطراف شده است.

استقلال حرکتی واحدها :

طراحی به شکلی انجام شده است که ورودی و مسیر حرکتی هر واحد در دل مجموعه به شکل اختصاصی و جداگانه صورت گرفته است .

حفظ حداکثری توپوگرافی زمین:

نحوه قرارگیری ساختمان بر اساس شیب طبیعی زمین به گونه ای است که  گودبرداری به غیر از لبه شمالی سایت برای ایجاد حیاط خصوصی واحد همکف و استخر انجام نشده است .

توجه به دید و منظر و المان طبیعی موجود :

قرارگیری بازشوها بر اساس دیدهای موجود بوده است . قرارگیری ساختمان نیز برای حفظ تک درخت موجود در سایت به گونه ای بوده است که ساختمان به عنوان پس زمینه درخت در حیاط باشد .

توجه به گرافیک سایت و طرح های بالادست موجود:

با توجه به شکل چند ضلعی زمین و قرارگیری در کنار شریان های حرکتی مختلف ، ساختمان با لبه های سایت به گونه ای تطبیق داده شده است که در هر جهت پرسپکتیو و منظر مناسبی به وجود آورد . با توجه به طرح بالادست در ایجاد میدان در شمال ساختمان و وجود محور بصری شمالی، فرم و جهت گیری ساختمان در این سو نیز بر اساس دیدهای آتی میدان ایجاد شده است .

در ادامه با خط معمار همراه باشید.​
طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرن طراحی داخلی آپارتمان،طراحی داخلی آپارتمان مدرنپلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

تحریریه خط معمار

نگارنده: مینا مقدم

شرکت معماری آوگون

منبع: منظر بوم نقش

تعداد بازدید: 2,990

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *