معماری ساختمان اداری کارخانه درخشان قطعه‌ساز سپاهان، دفتر معماری آینه

معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه

معماری ساختمان اداری کارخانه درخشان قطعه‌ساز سپاهان، دفتر معماری آینه

معمار: دفتر معماری آینه
موقعیت: نجف‌آباد، اصفهان، ایران (ویلا شهر، شهرک صنعتی شهید منتظریه)
تاریخ: ۱۳۹۱
مساحت: ۱۰۱۱ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: آقای سیدمحمد آیتی
تیم پروژه: علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی

ما برای طراحی ساختمان اداری کارخانه، اندکی پس از اجرای کامل سقف‌ها و تیغه‌چینی برخی طبقات دعوت به کار شدیم، به همین دلیل، با ثابت ماندن عناصری چون ستون‌ها، دستگاه پله و آسانسور، با محدودیت‌هایی روبرو بودیم.

آنچه تیم طراحی را در اولین بازدید از سایت جذب کرد، محیط مجاور آن، شامل کوهستانی صخره‌ای بود؛ شکل و رنگ و حال و هوای خاص این کوهستان که در شرق و اندکی از شمال پروژه قرار داشت، نقطه آغازی برای ایده‌پردازی نما و حجم پروژه شد. در ابتدا، برای هماهنگی حجم و نیز روی کردن به کوهستان و تماشای بهینه منظره آن از درون، با سازه فلزی، بخش‌هایی را به سازه اصلی و بتنی پروژه افزودیم. این کار، سطوح افقی مستطیل‌شکل را نیز که نتیجه‌ای یکنواخت و بی‌تحرک و بی‌واکنش در حجم نهایی در پی داشت، به بازی‌های فرمی وارد کرد و از درون، چرخش‌ها و در نتیجه، دید و منظرهایی تعریف‌شده به سمت کوه به‌ وجود آورد. با همین هدف، در جای جای بخش‌های خدماتی یا اداری، تراس‌هایی برای در اختیار گذاردن مناظر کوه، به ساز‌ه پیشین اضافه شد.

در انتخاب مصالح و تعریف شکل بدنه و حجم و نیز در جای‌گیری عملکردها در پلان، تلاش کردیم حجم پروژه از زمین و زمینه مجاور آن که زمینه‌ای کوهستانی در شمال است، به آرامی برخیزد و به سمت شهر، در سمت جنوب رو کند. حجم پایه که کارکنان و کارگران را در فضاهای اداری و غذاخوری و نیز بخش خدماتی و نگهبانی در خود جای می‌دهد، همرنگ با کوهستان است. حجم جنوبی، ضمن اختصاص کاربری‌های درون آن به اقامتی و مدیریتی و سالن کنفرانس، با مصالح مدرن برجسته می‌شود و با دیدی پانوراما و پیوسته، به شهر رو می‌کند. به این ترتیب، در نما مصالح مدرن و سنگ‌های همگون با کوهستان، مطابق با عملکردهایی که در پس خود پنهان کرده‌اند، در هم قفل می‌شوند.

تیغه‌های داخلی بخش اداری که قبل از طراحی ما، با مصالح بنایی شکل گرفته بود، تخریب و در طرح جدید، فضایی یکدست و انعطاف‌پذیر برای بخش اداری ایجاد شد. پنجره‌های این فضای یکدست و نیز سالن غذاخوری در همکف از قاب‌هایی پرتعداد، اما محدود در اندازه، تشکیل می‌شود که با توجه به برخی چشم‌اندازهای نامطلوب جبهه شرقی، طبیعت مجاور، یعنی کوهستان و آسمان صاف را انتخاب و به کارکنان فضای داخلی هدیه کند.

این پروژه، فضای اداری کارخانه‌ را چنان در خود جای داده که دیگر برای کوهستان مجاور خود و کوهنوردانی که برای تجربه حضور در زمینه زیبا و طبیعی کوهستان به آنجا می‌آیند، غریبه نباشد، انگار که از دل کوه برخاسته، با آن رفاقت می‌کند و با سایه‌روشن‌های آن در گفتگو و سازگاری است.

معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه طراحی داخلی ساختمان اداری،طراحی داخلی اداری طراحی داخلی ساختمان اداری،طراحی داخلی اداری

پلان ها، سایت پلان و مقطع (برای بزرگنمایی بر روی تصاویر کلیک کنید)

سکشن ساختمان اداری،مقطع ساختمان اداری،برش ساختمان اداری S-Elevation سایت پلان ساختمان اداری E-Elevation پلان ساختمان اداری پلان ساختمان اداری پلان ساختمان اداری معماری ساختمان اداری،طراحی نمای ساختمان اداری،معماری ساختمان کارخانه

تحریریه خط معمار

منبع: http://archline.ir – Archdaily – Iranian Architects

تعداد بازدید: 432

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *