بازسازی و مرمت خانه‌ی منوچهری

مرمت و بازسازی خانه منوچهری

مرمت و بازسازی هتل

بازسازی و مرمت خانه‌ی منوچهری، اثر سید اکبر حلی

معمار مرمت و بازسازی: علی اکبر حلی

طراحی معماری داخلی: شهنازنادر

مساحت: ۸۴۰ متر مربع

تاریخ شروع مرمت: ۱۳۸۶

تاریخ پایان مرمت: ۱۳۸۹

عکاس: سید اکبر حلی

شرح پروژه:

 خانه‌ی تاریخی منوچهری یکی از خانه‌های دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت از جمله نخستین هتل‌ های سنتی در کاشان است، که به دلیل کیفیت و نوع مرمت در سال ۱۳۹۵ فینالیست آقا‌خان گردید.
این بنا دارای یک باب حیاط مرکزی است که در سه جبهه‌ آن ساختمان‌ هایی احداث گردیده است. فضاهای خاص خانه شامل سرداب بزرگ و اتاق شاه‌نشین و تالار جلوی آن به انضمام مهتابی وسیع، که در جلو‌ی رستوران زیبای هتل واقع شده است، می باشد.

معماری خانه بسیار ساده است و با حداقل تزئینات از اصالت خاصی برخوردار می باشد. مجموعه‌ی ساختمان در برابر عوامل جوی باد و باران و موریانه شدیدا فرسوده شده بود و بخشی از آن تخریب گردیده و فرو ریخته بود.

برای شروع بازسازی و مرمت خانه‌ی منوچهری ابتدا زباله و نخاله‌های موجود انباشته شده در فضاها از خانه به بیابان منتقل شد. حدود میانگین ۷۰ سانتی‌متر ارتفاع آواربرداری پشت بام‌ها صورت پذیرفت و سپس ضمن شمع‌ بندی اصولی دیوارها و سقف‌ها عملیات زیربندی دیوارها، تعویض چوب‌های موریانه‌خورده و استحکام‌بخشی طاق‌ها انجام شده است.

 در بازسازی و مرمت خانه‌ی منوچهری قسمت‌ های فروریخته نیز بازسازی شدند و مقاوم‌ سازی و یکپارچه‌ سازی بام کل ساختمان برای نخستین بار در ایران با مش گالوانیزه و گچ و کاه موصوف به شیوه‌ حلی صورت گرفته است. ضمن صندوقه‌ سازی پشت بام‌ ها عملیات شیب‌ بندی و بام‌ سازی صورت گرفته است. سپس اقدام به ساخت درب‌ های چوبی و اجرای عملیات گچبری و آینه‌ کاری اطاق آینه و آجرکاری ازاره‌ ها و سایر نازک‌ کاری بنا شده است. و در خاتمه تثبیت متریال‌ های نازک‌ کاری انجام و پروژه تحویل داده شده است.

در ادامه خط معمار شما را به دیدن تصاویر بیشتر از این پروژه دعوت می نماید.

پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

تحریریه خط معمار

نگارنده: ماریه عطایی

شرکت معماری آوگون

منبع: aoapedia.ir

تعداد بازدید: 68

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *