معماری ویلای مکعبی چوبی، آتلیه مکعب سفید

معماری ویلای مکعبی چوبی

معماری: آتلیه مکعب سفید

موقعیت: ایران، ماکو

معماران اصلی: رضا اسدزاده، شبنم خلیل پور

مساحت: ۸۰ متر مربع

سال: ۲۰۱۷

عکاس: فرشید نصرآبادی

با گردش در میان منطقه توریستی گاجوت در ماکو، آذربایجان غربی، در محیطی سرسبز یک ساختمان سفید رنگ بدون هیچگونه تزئیناتی دیده می شود. یک ساخت و ساز درون گرا و همچنین برونگرا و استثنایی؛ درونگرا از این جهت که از دیدگاه خودش نسبت به فضاهای داخلی می آید، در حالی که برای بیننده از فضای بیرون، زیبایی خود را پنهان می سازد و برون گرایی بودن آن زمانی احساس می شود که بیننده را از میان یک سطح به دیدن فضای داخلی دعوت می کند. معماری این ساختمان بازسازی حجم و فضا  بود که با هدف تعریف رابطه بین معماری و بیننده شکل گرفت؛ به علاوه تلاش این پروژه برای انعکاس احساسات انسانی از طریق این ساختمان و تبدیل احساسات به محیط زیست ساخته شده بود.

طبقه همکف شامل سالن نشیمن و آشپزخانه و طبقه اول شامل اتاق خواب و یک سرویس بهداشتی می باشد. این دو طبقه توسط یک راه پله به هم متصل می شوند. راه پله تا بالا ادامه می یابد وبه  سقف منتهی می شود و به عنوان فضایی برای مشاهده چشم انداز مناظر طبیعی عمل می کند.

این ساختمان در منطقه ای با طبیعت بکر قرار دارد و سلطه طبیعت بر آن  در نگاه اول آشکار است.حجم ها مستقل و ترکیب شده هستند و سادگی فرم ها با استفاده از دو ماده طبیعی با کنتراست بالا تاکید می شود. پنجره های بزرگ نیز برای فراهم آوردن شفافیت و سیالیت در محیط زیست،اضافه شده اند. در نتیجه طراحان قصد ساخت خانه ای را داشتند تا بر طبیعت و عملکردش به عنوان بخشی از محیط اطراف ساختمان برای سکونت، تمرکز کنند.

در ادامه با دیدن تصاویر خط معمار را همراهی کنید. پلان ها، دیاگرام، سکشن و غیره.

تحریریه خط معمار

مترجم: مینا مقدم

شرکت معماری آوگون

منبع: Archdaily

تعداد بازدید: 360

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *