معماری و طراحی نما ویلای خانوادگی کردان،سهراب رفعت

معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا

معماری و طراحی نما ویلای خانوادگی کردان،سهراب رفعت

موقعیت: ایران – البرز – کردان – ابتدای جاده برقان
شرکت مشاوره: دفتر معماری سهراب رفعت
معمار مسئول: سهراب رفعت
تیم طراحی: سالومه گلبابایی، محمد رضا موحدی، نگین عسگری، محمد حسین شوقی
تاریخ: 1391 الی ۱۳۹۳
نوع پروژه: مسکونی
مساحت زمین: 1600 مترمربع
مساحت ساخته شده: 850 مترمربع
مهندس سازه: سلمان رستمی
مهندس مکانیک: علی فرجی، نادر پور صیامی
مدیر اجرایی: سهراب رفعت
مهندس ناظر: امیرخسرو اردلان
پیمانکار: حسین گودرزی
عکاس: علی دقیق و رضا صوفی

ویلای خانوادگی کردان با زیربنای ۸۵۰ مترمربع واقع در باغی ۱۶۰۰ مترمربعی  و مشرف به رودخانه که در کوه‌پایه‌های کردان قرار دارد.

از ابتدا نکاتی مشخص به عنوان اصول کار با توجه به شرایط عمومی مکان و خواسته‌های کلی کارفرما مورد توجه قرار گرفت : ساخت ویلایی خانوادگی با امکانات کامل رفاهی و تفریحی، ایجاد کلیتی مدرن همراه با عناصر و مصالحی سنتی و بومی و ایجاد منظر سالم با حذف اغتشاشات بصری موجود در هم‌سایگی‌ها و استفاده از چشم‌انداز طبیعی موجود.

پس با توجه به اصول اولیه پروژه را نیازمند نوعی درونگرایی و تفکیک فضایی در درون (پاسخ به تجربه فردی فضا) و در عین حال پیوستگی و ارتباط فضایی میان خود و محیط بیرون در جهت تحقق نوعی خلوص، یکپارچگی و سیالیت (پاسخ به تجربه جمعی فضا) یافتیم . برای حفظ منظر سالم، محور اصلی بنا در طول به سمت چشم‌انداز طبیعی هدایت و در طرفین از هم‌سایگی‌ها مجزا شده است. در چنین شرایطی ایجاد فضایی منفی در میانه حجم اصلی بنا که یادآور الگوی حیاط مرکزیست امکان نوردهی و سازمان‌دهی دیگر فضاها را پیرامون خود فراهم می‌آورد که این خود پاسخ‌گوی خواست به‌کارگیری الگو‌ها و عناصر بومی نیز هست.

در ادامه با نگاه به حفظ شیب و عدم دخالت در وضعیت طبیعی زمین طرح در سه طبقه سازمان‌دهی شد. طبقه زیرین که بخشی از آن در دل زمین فرو رفت به استخر، سالن بیلیارد، موتورخانه و سرایداری با امکان دسترسی مستقل از درون محوطه تعلق گرفت. طبقه میانی که در واقع ارتباط اصلی با فضای بیرونی از این قسمت توسط حیاط مرکزی شکل می‌گیرد به فضاهای عمومی نشیمن، آشپزخانه، خواب مهمان و … اختصاص یافته است. طبقه بالایی به خواب‌ها و سوییت‌های مستقل برای اعضای خانواده اختصاص یافته است که ضمن داشتن دسترسی مستقل از بیرون بنا از طریق راهرو و پل معلق با یکدیگر ارتباط دارند.

در مجموع و در عمل نور به گونه‌ای تا عمق فضاها هدایت شده‌است و ارتباط دو‌سویه درون و بیرون فضا توانسته است به مفاهیم طرح کمک نماید. فضای داخلی در سطح گسترش یافته و به صورت تراس تا بیرون امتداد دارد هم‌چنین دید کامل به فضاهای بیرونی از نقطه مرکزی یعنی نشیمن برقرار است.

با توجه به درخواست کارفرما جهت ایجاد امکان استفاده ممتد در تمامی فصول از استخر ،  جعبه­ای شیشه­ای با دیوارهای بازشو مدنظر قرارگرفت که امکان دسترسی راحت به محیط اطراف جهت حمام آفتاب و همچنین استفاده از نورخورشید و داشتن دید و منظر عالی را مهیا می­کند . البته باید ذکر شود  پوشیده کردن استخر و نیز اضافه کردن آسانسور به پاسیو بنا به درخواست کارفرما و  پس از اتمام سفت کاری و در حال نازک کاری صورت گرفت .

رویکرد معماری همساز با اقلیم در کنار روح حاکم بر طرح ، بیانی ساده و خوانا را در جزییات طرح طلب می­کرد و این مهم در انتخاب جنسیتها و همنشینی آنها در کنار یکدیگر بی آنکه خود را به طبیعت چشم نواز محیط تحمیل نماید، ما را بر این داشت که آجر را به عنوان توده)امنیت سازگار( شیشه را )دعوت کننده( و آهن را )ارتباط دهنده)بیابیم.

سه عنصری که در قالب دیوار، بازشو و سقف ، مرز عبور از درون به بیرون را به تجربه­ای حسی بدل می نمایند و یک‌پارچگی و امتداد این مواد از فضاهای داخلی به فضاهای خارجی و برعکس به مدرن‌تر شدن روح فضا کمک می‌کند.

در نهایت علی‌رغم وجود ساختمان‌های فرسوده در هم‌سایگی و با رعایت حریم رودخانه و سازمان‌دهی تمامی امکانات مورد نیاز و خواسته‌های زیبایی شناسی طرح، اهداف کلی طراحی برای ایجاد فضایی دل‌نشین و مطلوب استراحت و آسایش، بدون ناهماهنگی با طبیعت پیرامون محقق شده است.  سیستم سازه‌ای اسکلت فلزیست و لوله کشی آبرسانی و فاضلاب و گرمایش از کف از نوع سوپر پایپ و اسپیلیت یونیت برای سرمایش در نظر گرفته شده است. مرحله اجرایی ساخت این ویلا پس از طی سه ماه مراحل برنامه‌ریزی، طراحی معماری و سازه در مهر ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ به پایان رسید.

معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلامعماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا طراحی داخلی ویلا،معماری داخلی ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلامعماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلامعماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا

معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلامعماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا kordanfamily_villa_sohrab_rafaat__032_-9011-900-563-100معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلامعماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا سکشن ویلا،برش ویلا،مقطع ویلا سکشن ویلا،برش ویلا،مقطع ویلا طبقات نما طبقات نما پلان ویلا پلان ویلا معماری ساختمان ویلا،طراحی نمای ویلا

تحریریه خط معمار

منبع: archline.ir – Caoi.ir

تعداد بازدید: 452

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *