معماری با الـهـام از طـبیـعت

معماری بیونیک

بایونیک تلفیقی از علم بایولوژی (‌زیست شناسی‌) و تکنیک وفن‌آوری است‌. بنابراین علم بایونیک تلفیقی است از یافته‌های بشر در حوزه بایولوژی و کاربرد‌های آن در مسائل فنی و تکنیکی‌. بایونیک به معنای زیستارشناختی یا به کارگیری اندام‌های ساختگی طبیعت‌، اولین بار توسط دانشمند آمریکایی جک .‌ای‌. استیل در سال ۱۹۵۹ به کاربرده شد‌. او بایونیک را علم سیستم‌هایی که شالوده و پایه تمامی سیستم‌های زنده‌اند‌، می‌داند‌.

واژه بایونیک یک رشته و علم جدید در حوزه طراحی به شمار می‌رود‌. با پروفسور محمود گلابچی عضو هیئت علمی دانشکده معماری پردیس هنر‌های زیبا دانشگاه تهران و پایه گذار رشته‌های تکنولوژی معماری و مدیریت پروژه و ساخت در این دانشگاه و رئیس کرسی یونسکو در معماری اسلامی‌، در زمینه معماری بایونیک گفتگویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید‌. گفتنی است تألیفات گلابچی شامل ۲۰ جلد کتاب و بیش از ۹۰ مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی به عنوان منابع اصلی در رشته‌های عمران‌، معماری‌، تکنولوژی معماری و مدیریت پروژه و ساخت در دانشگاه‌های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

جایگاه رشته معماری بایونیک در جهان چیست‌؟

بایونیک به عنوان علم‌، رشته علمی بسیار جدیدی است اما در گذشته انسان‌های زیادی وجود داشتند که به این فکر بودند که از طبیعت و یافته‌هایی که در جهان هست درس‌هایی برای طراحی بگیرند‌. در طول تاریخ معماری‌، انسان‌ها توانسته‌اند با بهره‌گیری از طبیعت کار‌های ارزشمندی انجام بدهند‌. در تاریخ معماری معاصر ما «کانترلا»‌، «فرای آتو»و «تروجا» توانسته‌اند کار‌های بزرگی انجام دهند‌. در دوران معاصر نیز «کالاتراوا» توانسته‌است از این فرم‌ها در جهت خلق آثار برجسته جهان بهره بگیرد‌.

در کشور‌های درحال توسعه نیز معماران به این مسئله روی آورده‌اند و از ایده‌هایی که در طبیعت وجود دارد درس‌هایی گرفته‌اند‌. اما آنچه امروزه به عنوان یک رشته تحصیلی و علم جدید در جهان مطرح شده حاصل یافته‌های علم بایولوژی و نانو و تلفیق آن با فرایند‌های طراحی در جهان امروز است‌.

آموزش معماری بایونیک در دانشگاه‌های ما چگونه‌است‌؟

ما در دانشگاه‌های کشور در مقطع کارشناسی‌، درس‌هایی مانند انسان‌، طبیعت و معماری داریم که در آن دانشجو شروع به تفکر و جستجو در مورد انسان و طبیعت و ارتباط آن با معماری می‌کند‌. در مقاطع بالاتر در حال حاضر در طول چند سال اخیر‌، ذیل رشته تکنولوژی معماری‌، گرایش معماری بایونیک را ایجاد کرده‌ایم و برنامه آن را به تصویب وزارت علوم و تحقیقات و فناوری رسانده‌ایم‌. در حال حاضر دانشگاه‌های بزرگی در کشور مانند دانشگاه تهران و البته دانشگاه پارس و چند دانشگاه دیگر رشته معماری بایونیک را در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد کرده‌اند‌. این اقدام‌، حرکتی در کشور ایجاد کرده که آثار آن را در مسابقات معماری و در کتاب‌ها و مقالات می‌بینیم‌. کتابی که خود من نیز در زمینه معماری بیونیک نوشته‌ام همین تکاپو را ایجاد کرده‌است‌. در این زمینه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا‌، کار‌های تحقیقاتی بسیاری انجام داده‌اند‌. در مراحل اجرایی نیز این رشته در کشورمان موردنیاز است‌. مثلا پروژه‌ای در جزیره هندورابی قرار است اجرا شود که چون جزیره‌ای مرجانی است‌، تمامی فرم‌هایی که در معماری طراحی آن جزیره به کار گرفته می‌شود با بهره‌گیری از معماری طبیعت در حال اجراست‌. این موضوع در حوزه تعلیم‌، تعلم و آموزش و طراحی و اجرا در کشور در حال گسترش است‌.

آیا به کارگیری معماری بایونیک موجب بهینه‌سازی مصرف انرژی هم خواهد شد‌؟

به عنوان یک اصل کلی‌، طبیعت محافظه کار است و در مواجهه با هر پدیده‌ای‌، با حداقل انرژی با آن برخورد می‌کند‌. اگر از فرایند‌های طبیعت الهام بگیریم فرایند‌هایی بهینه خواهد بود‌.

در طراحی نیز طبیعت این امکان را می‌دهد که در صرفه جویی مصرف انرژی از انتخاب‌های بهینه بهره‌گیری کنیم‌. اگر در معماری و فرایند‌های طراحی و شکل گیری یک شهر از طبیعت استفاده کنیم لاجرم و ناگزیر به سمت بهینه بودن مصرف انرژی و مصالح حرکت کرده‌ایم‌.

کاربرد معماری بایونیک در ساختمان چه هزینه‌هایی در بر خواهد داشت‌؟

معماری بایونیک موجب تغییر فرم خواهد شد‌. نحوه پایدار شدن تیر و ستون و پی در زمین فرم خاصی دارد که در معماری بایونیک به صورت فرم بهره گرفته در طبیعت وجود دارد‌. به طور مثال همان طور که ماهیچه‌های بزرگ در بدن‌، موجب اتصال دست وپا به بدن و انتقال نیرو و قدرت می‌شود این اتفاق در ساختمان‌ها نیز می‌تواند اجرا شود و در جزییات و اجرا در آینده نیز اتفاق خواهد افتاد‌. در این فرم‌ها دیگر هندسه «اقلیدسی» و« دکارتی» صادق نیست و به سمت هندسه« فراکتال» خواهد رفت که حتما موجب کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد‌.

نسبت معماری بایونیک با مقررات ملی ساختمان چگونه است‌؟

مقررات ملی ساختمان دربرگیرنده باید‌ها و نباید‌های ساخت وساز است؛ درصورتی که معماری بایونیک یک رویکرد‌، یک نگرش و روش طراحی است‌. بنابراین به طور مستقیم در حوزه مقررات ملی ساختمان وارد نخواهد شد اما در فرایند‌های طراحی مؤثر است‌. ما هم به عنوان یک نگرش و یک رویکرد نمی‌توانیم به عنوان الزام آن را تعریف کنیم اما معماران می‌توانند از این رویکرد در جهت یک ساخت وساز مطمئن و اقتصادی استفاده کنند‌.

آیا در ایران ساختمان‌هایی که با معماری بایونیک ساخته شده باشند‌، وجود دارد‌؟

ما در گذشته در معماری گنبد‌های خودمان و تاق‌ها و ایوان‌ها و در معماری پل‌ها و در معماری بنا‌های در مقیاس بزرگ از طبیعت و فرم‌های آن استفاده کرده‌ایم‌. مثلا در رسمی‌سازی‌، کاربندی‌، گره چینی‌، فرم طبیعی معماری را به کار گرفته‌ایم‌. همین طور در هنر از طبیعت بسیار الهام گرفته‌ایم‌. البته درگذشته بر اساس ذوق و شوق و سلیقه و توانایی ذهنی طراح انجام می‌شد‌، اما امروزه تبدیل به فرایندی علمی شده‌است مثلا از گل آفتابگردان در «شمسه» بهره فراوانی گرفته‌ایم‌.

در رابطه با ترویج این نوع معماری در یونسکو چه اقداماتی انجام داده‌اید‌؟

هدف کرسی یونسکو ارتقای معماری است‌. رویکرد‌های نوین در معماری نیز از جمله اهداف کرسی یونسکو است‌. مانند معماری دیجیتال که هم تراز معماری بایونیک است‌. توسعه معماری بایونیک به معنای برگشتن انسان امروز به یک اندیشه درست است‌. اندیشه‌ای که می‌گوید در این جهان نشانه‌هایی است که نشان دهنده آیات حق هستند‌. در حقیقت طبیعت اولین و بالاترین معلم انسان است‌. در نهایت انسان باید خودش را و خالقش را به خوبی بشناسد تا زندگی بهتری داشته باشد‌. معماری ساختن زندگی بهتر برای انسان‌هاست‌. اگر اندیشه انسان‌ها را ارتقا بدهیم و آنها را به ویژگی‌های این جهان و توانمندی‌های خالق قادر و حکیم و قدرتمند این جهان مطلع کنیم ارتقای اندیشه در معماری است که به درک بیشتر انسان از جهان پیرامون خودش منجر می‌شود‌.

کلام آخر‌؟

امیدواریم شناخت معماری بایونیک موجب ارتقای طراحی در کشور شود‌. تمام تجهیزات باید با مفهوم معماری بایونیک شکل بگیرد‌. معماری لباس زندگی در جامعه‌است و کاربرد معماری بایونیک به بهتر شدن معماری و به کارگیری انرژی به نحو صحیح منجر خواهد شد .

محمود گلابچی

 

تحریریه خط معمار

منبع: اتجمن مفاخر معماری ایران

تعداد بازدید: 134

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *